W środowisku naturalnym magnolia występuje w Azji oraz Ameryce. Ze względu na wyjątkowe piękno są cenioną w ogrodnictwie rośliną ozdobną, występującą w wielu odmianach. Mimo że w Polsce nie występuje naturalnie, to wiele gatunków doskonale radzi sobie nawet w czasie mrozów. Tym, co najbardziej zachwyca miłośników magnolii, są przepiękne kwiaty, dlatego jest ona tak chętnie wybierana w przestrzeniach publicznych, takich jak parki. To również rewelacyjny sposób, aby podkreślić piękno domowego ogródka. Piękno tych kwitnących drzew przyciąga również wiele osób do Cieszyna, gdzie mogą napawać się ich widokiem.
Cieszyński Szlak Kwitnących Magnolii
Cieszyn jest miastem, które słynie z magnolii, a wszystko za sprawą księdza Leopolda Jana Szersznika. Duchowny najprawdopodobniej już na przełomie XVIII i XIX w. zaczął sprowadzać do Cieszyna te piękne okazy. W początkowym okresie magnolie były symbolem zamożności i prestiżu. Zamożni mieszkańcy miasta sadzili magnolie obok swoich domów, aby pokazać swoje bogactwo. Obecnie są to prawdziwe okazy, a wiele z nich liczy przeszło sto lat. Obecnie drzewa te są jednym z bardziej charakterystycznych symboli miasta.
Historia Szlaku Kwitnących Magnolii w Cieszynie sięga roku 2001. Wtedy to Mariusz Makowski oraz Danuta Cieślar-Pawłowicz zaproponowali stworzenie tego unikalnego szlaku turystycznego. Zanim pomysł został zrealizowany, upłynęło kilka lat, bo pierwszy spacer z przewodnikiem odbył się w roku 2005, jednak dość szybko stał się jedną z chętniej wybieranych atrakcji, szczególnie na przełomie kwietnia i maja, czyli w okresie kwitnienia. Biało-różowe kwiaty w kształcie sporych kielichów wyglądają przecudnie, tworząc w mieście wyjątkową aurę. To właśnie wtedy warto zaplanować wycieczkę na Śląsk Cieszyński i zostać na dłużej, korzystając z oferty hotelu w Cieszynie.
Szlak Cieszyńskich Magnolii to propozycja dla każdego, cała trasa liczy niewiele ponad 1 km. Ścieżka wiedzie przez centrum miasta, gdzie poza magnoliami podziwiać można także inne, równie ciekawe zabytki. Rezerwując miejsce w hotelu Cieszyn centrum, podziwiać można unikalne okazy cieszyńskich magnolii oraz spędzić parę dni na poznawaniu tego jednego z najstarszych miast w Polsce.
Jak przebiega spacer Szlakiem Kwitnącej Magnolii w Cieszynie?
Pomysłodawcy wyznaczyli na ścieżce 11 przystanków:
- Plac Kościelny 8, na którym podziwiać można cudowną, magnolię gwieździstą, znajdującą się przed ewangelickim Kościołem Jezusowym, w unikalnym, neorenesansowym ogrodzie z XIX w. willą;
- Plac Kościelny 4, gdzie przed budynkiem parafii ewangelickiej znajduje się gatunek Alexandrina, na uwagę zasługuje tu również mansardowy, XVIII w. dach;
- Sienkiewicza 6, w tym miejscu znajdują się dwa drzewa Alexandrina, za kutym ogrodzeniem, na terenie willi z charakterystyczną, narożną, okrągłą basztą, na ogrodzeniu znajdują się inicjały A.M., oznaczające budowniczego Alfonsa Mattera;
- Sienkiewicza 12, gdzie znajduje się unikalny gatunek magnolii – Soulange’a, w willi wybudowanej przez Pohlnerów, cieszyńskich producentów mebli, działających na przełomie XIX i XX w.;
- 3 Maja 17 – przed należącą do rodziny Nohelów willą z 1920 r. znajduje się wyjątkowy okaz magnolii gwieździstej;
- 3 Maja 16 – to magnolia Alexandrina, znajdująca się przed domem Karla Czepela, od 1910 r. w obiekcie prowadzona była Prywatna Szkoła Handlowa;
- 3 Maja 13, gdzie znajduje się jeden z młodszych okazów na trasie cieszyńskich magnolii – Rustica Rubra;
- Miarki 2 – przy unikalnej, modernistycznej willi, znajduje się rzadko spotykany okaz magnolii Lenné’go;
- 3 Maja 10 i kolejna wyjątkowa magnolia Alexandrina, przed willą wzniesioną przez Roberta Lewaka;
- Park Pokoju, w którym znajdują się aż 3 okazy z gatunku Alexandina, Park jest wyjątkowym miejscem dla cieszynian i turystów, odegrał istotną rolę w historii Polski;
- Regera 6, gdzie w dawnej stajni urządzona została kawiarnia, w której można odpocząć, skosztować pysznego deseru Biała Magnolia.
Warto wiedzieć, że punkty trasy turystycznej to nie jedyne miejsca, w których podziwiać można te pięknie kwitnące drzewa.
Cieszyn dla turystów i nie tylko
Wybierając się do Cieszyna, warto rozważyć dłuższy pobyt. Szlak Kwitnących Magnolii oraz znajdujące się na jego trasie zabytki to niejedyne ciekawe miejsca. Cieszyn to jedno z najstarszych miast w Polsce. Prawa miejskie otrzymał już na początku XIII wieku, dokładnie w 1217 r. Choć słynie z wielu pięknych zabytków, to jedną z charakterystycznych cech jest to, że znajduje się w dwóch państwach. Bo Cieszyn leży nie tylko w Polsce, ale i w Czechach.
Atrakcyjne turystycznie miasto otwarte jest na turystów przyjeżdżających zarówno z Polski, Czech, jak i innych krajów. Nic dziwnego, że baza hotelowa jest naprawdę duża, a noclegi Cieszyn cieszą się dużym zainteresowaniem. Warto zwrócić uwagę na Hotel Liburnia, to miejsce, będące idealną bazą wypadową dla turystów, pragnących poznać historię Śląska Cieszyńskiego. Hotel ten poza obsługą klientów indywidualnych specjalizuje się również w obsłudze eventów i współpracy z klientami biznesowymi. Szkolenia Cieszyn cieszą się rosnącą popularnością, a lokalizacja miasta wspiera rozwój segmentu turystyki szkoleniowej.
Zaplanuj wyjazd do Cieszyna w okresie kwietnia/maja, aby cieszyć się urokami tego miasta w sezonie kwitnących magnolii. To idealna propozycja na wiosenny city break. Sprawdź noclegi Cieszyn, które oferuje Hotel Liburnia i poznaj to miasto oraz jego bogatą historię.
GIPHY App Key not set. Please check settings