19.5 C
Warszawa
23 maja, 2024
Poradniki

Jak rozpoznać udar u psa

udar u psa

Udar u psa to poważne schorzenie, które może mieć różnorodne przyczyny. Nie ma jednego czynnika wywołującego, a na rozwój tej choroby wpływa wiele czynników zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Do głównych przyczyn udaru zalicza się krwawienie w mózgu wynikające z pękniętych naczyń krwionośnych oraz zator w tętnicy mózgowej.

Istnieją również inne, mniej oczywiste przyczyny, takie jak przemieszczenie się fragmentu tłuszczu lub chrząstki do tkanki mózgowej czy też zaburzenia w rozwoju mózgu. Udar u psa może być też spowodowany wrodzonymi zaburzeniami krzepnięcia krwi, tępy uraz głowy, czy zatrucie toksynami, jak rodentycydy.

W niektórych przypadkach do wylewu prowadzi zator zawierający bakterie, pasożyty, a nawet komórki nowotworowe. U niektórych psów może również wystąpić miażdżyca tętnic, szczególnie wśród ras podatnych na hiperlipoproteinemię, takich jak sznaucery miniaturowe.

Wystąpienie udaru może być też związane z innymi chorobami lub zaburzeniami, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca czy nowotwory. Czasami udar występuje bez wyraźnej przyczyny i nigdy nie udaje się jej ustalić.

Objawy udaru mózgu u psa różnią się w zależności od tego, czy krwawienie nastąpiło w mózgu (udar krwotoczny), czy doszło do zablokowania tętnicy mózgowej (udar niedokrwienny). Symptomy są związane z zaburzeniami neurologicznymi, które mogą pojawić się nagle i być poważne, jak np. utrata równowagi czy trudności w chodzeniu. Właściciele psów zauważają symptomy już po ich wystąpieniu, nie mając szansy na wcześniejsze wykrycie.

Możliwe objawy to m.in. nagła słabość, problemy z chodzeniem, przechylenie głowy, asymetria twarzy, napady padaczkowe, dezorientacja, agresja, mimowolne oddawanie moczu lub kału, wymioty, utrata równowagi czy przytomności. W wielu przypadkach, zwłaszcza gdy zmiany są subtelne, objawy mogą zostać niezauważone, jednak uważni właściciele mogą dostrzec nienaturalne opadanie uszu lub warg.

Niestety, udar u psa jest często rozpoznawany, gdy objawy są już bardzo widoczne i wyraźnie wpływają na zachowanie zwierzęcia. Właściciele opisują, że zmiany w zachowaniu pojawiły się nagle, pies zachowywał się normalnie, a po chwili przewracał się, chodził w kółko lub wykazywał inne nietypowe zachowania. Czasami objawy mogą ustąpić w ciągu 24 godzin, co określa się jako przejściowy atak niedokrwienny, który na szczęście nie prowadzi do trwałego uszkodzenia mózgu.

Jak postępować przy udarze u psa dowiesz się na https://cowsierscipiszczy.pl/

Zostaw swój głos

Podobne Tematy

10 najlepszych robotów kuchennych

Redakcja Faktoteka.pl

Czym są zapory drogowe

Redakcja Faktoteka.pl

Sankcja kredytu darmowego wyrok za zapisy abuzywne w umowach kredytowych

Redakcja Faktoteka.pl

Szczoteczka elektryczna czy soniczna , którą wybrać?

Redakcja Faktoteka.pl

Olejki do brody – jakie wybrać?

Redakcja Faktoteka.pl

10 kroków do akceptacji siebie

Redakcja Faktoteka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Dodaj do kolekcji

    Brak kolekcji

    Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.