15.6 C
Warszawa
5 maja, 2024
Technika

SaaS vs Open Source – co wybrać?

SaaS vs Open Source - co wybrać?
Wybór między oprogramowaniem typu Software as a Service (SaaS) a oprogramowaniem typu open source zależy od różnych czynników, w tym od konkretnych potrzeb, budżetu, możliwości technicznych i celów biznesowych.

SaaS vs Open Source — gdzie jest różnica?

Oprogramowanie typu saas as a service (Software as a Service) jest hostowane i utrzymywane przez dostawcę na ich serwerach lub w chmurze. Użytkownicy zyskują dostęp do niego przez przeglądarkę internetową lub dedykowany klient aplikacji. Zamiast tradycyjnego zakupu licencji, SaaS najczęściej działa na modelu subskrypcji. Użytkownicy za korzystanie z aplikacji płacą zazwyczaj regularne opłaty, najczęściej miesięczne lub roczne. Są to gotowe produkty działające na zasadzie usługi. Popularne przykłady to np. Microsoft 365, Salesforce, Google Workspace, Dropbox czy Slack.

Oprogramowanie open source co to wie nie każdy użytkownik internetu. Oprogramowanie typu open source w odróżnieniu od zamkniętego oprogramowania (np. SaaS) udostępnia publicznie swój kod źródłowy. Oznacza to, że na dobrą sprawę każdy, kto ma dostęp do open source może przeglądać, modyfikować i dostosowywać kod według swoich potrzeb. Oprogramowanie tego typu jest często dostępne bezpłatnie lub za niewielką opłatą. Można je pobrać, zainstalować i używać go bez konieczności ponoszenia kosztów licencji. Tutaj kluczem jest współpraca. Projekty open source rozwijają się dzięki zaangażowaniu społeczności programistów i użytkowników, którzy współpracują ze sobą, zgłaszają błędy, udoskonalają kod i udostępniają swoje pomysły. Dzięki temu jakość i funkcjonalność oprogramowania stale rośnie. Popularne oprogramowanie tego typu to: LibreOffice, Mozilla Firefox, WordPress czy Linux.

Co wybrać? SaaS czy Open Source?

Wybór między konkretnym typem oprogramowania w dużej mierze zależy od specyfiki projektu, zespołu i środowiska operacyjnego.

  • Zacząć warto od pytania o kluczowe funkcjonalności. Określ, jakie dokładnie funkcje są niezbędne dla potrzeb twojego projektu. Sprawdź, czy istnieją gotowe rozwiązania SaaS, które w pełni spełniają twoje wymagania. Zastanów się, czy może potrzebujesz elastyczności i dostosowania, które oferuje open source. Jeśli skalowalność, elastyczność i możliwość rozbudowy ma dla ciebie znaczenie — lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie open source.
  • Oceń możliwości zespołu: jeśli nie masz w nim specjalistów informatyków, ekspertów od kodowania, open source nie da ci więcej możliwości, ponieważ żeby dopasować program do swoich potrzeb, musisz mieć kogoś, kto będzie w stanie to zrobić. W takim przypadku szukasz oprogramowania, które w swojej wyjściowej wersji jest najbliższej tego, czego potrzebujesz.
  • Liczyć się będą koszty: open source nie kosztuje lub opłata za korzystanie z niego jest bardzo niewielka, w przypadku SaaS mówimy najczęściej o subskrypcji, która w przypadku zaawansowanego oprogramowania może być kosztowna.
  • Zastanów się, czy potrzebujesz usług serwisowych. SaaS zazwyczaj oferuje wsparcie techniczne i regularne aktualizacje jako część usługi abonamentowej. W przypadku open source będziesz odpowiedzialny za zarządzanie i wsparcie techniczne, chyba że zdecydujesz się skorzystać z płatnych usług zewnętrznych.

Zostaw swój głos

Podobne Tematy

Kontrola rodzicielska, czyli jak chronić swoje dziecko w sieci

Redakcja Faktoteka.pl

Postaw na szybkie i łatwe parkowanie — aplikacja do zarządzania firmową flotą

Redakcja Faktoteka.pl

Jak przyspieszyć działanie WiFi w domu

Redakcja Faktoteka.pl

Kamery w domu, dodatkowa ochrona Twojej rodziny

Redakcja Faktoteka.pl

Technologie dotykowe, które podlegają wpływowi

Redakcja Faktoteka.pl

Szczoteczka elektryczna czy soniczna , którą wybrać?

Redakcja Faktoteka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Dodaj do kolekcji

    Brak kolekcji

    Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.