23.1 C
Warszawa
19 maja, 2024
Poradniki

Czym są zapory drogowe

Czym są zapory drogowe

Producenci akcesoriów i sprzętów drogowych zapewniają szeroki asortyment tych produktów. Pozwala to dostosować i dopasować odpowiedni produkt do danej sytuacji na drodze. Istotnymi elementami infrastruktury drogowej są zapory drogowe. W artykule wyjaśniamy, czym są zapory drogowe i podpowiadamy dlaczego warto je stosować.

Jaką funkcję pełnią zapory drogowe

Zapory drogowe są swego rodzaju znakiem, który wygradza część terenu czy obszar jezdni. Produkty te mają za zadanie na przykład zwrócenie uwagi uczestnikom ruchu na to że, na pewnym odcinku drogi występują roboty drogowe. Przy ich pomocy wyznacza się także obszary zagrożenia. Dostępne na rynku zapory drogowe mają różną formę, dzięki czemu znacząco różnią się od siebie. Najbardziej popularne zapory drogowe wykonuje się z plastiku lub ze stali. To proste oznakowania terenu, które zapewniają utrzymanie bezpieczeństwa na drodze. Przy tym stalowe zapory nożycowe muszą mieć certyfikat TÜV, aby w ogóle móc je wykorzystać w ruchu drogowym.

Dostępne rodzaje zapór drogowych

Każda zapora drogowa posiada odpowiednie oznaczenie i swój symbol. Możesz kupić zapory drogowe pojedyncze U-20a i U-20b, a także zapory podwójne U-20c i zapory U-20d. Produkty te różnią się od siebie zarówno wyglądam, jaki zastosowaniem na drodze. U-20a i U-20b wykonuje się z metalu. Mają one kształt poziomego prostokąta i występują w białym i czerwonym kolorze. Do oklejenia zapór drogowych stosuje się odblaskową folię. Zapewnia ona zwiększenie widoczności zapór po zmroku oraz na przykład podczas deszczu czy innych niekorzystnych warunków atmosferycznych. Produkty o symbolu U-20a znajdują zastosowanie jako wygrodzenia ustawiane wzdłuż jezdni, a U-20b stawia się w przypadku wygrodzeń poprzecznych.

Szerokie zastosowanie zapór drogowych

Ponadto zapory drogowe o symbolu U-20 mogą występować jako barierka tymczasowa plastikowa. Wówczas swoim wyglądem przypominają płotek. Najczęściej występują w kolorze białym i czerwonym, a także pomarańczowym. Mają też biało-czerwone odblaskowe pasy.

Na rynku dostępne są również zapory drogowe U-20c w formie podwójnego poziomego prostokąta. W tym przypadku elementy układa się jeden pod drugim. To produkty metalowe o naprzemiennie ułożonych białych i czerwonych pasach wykonanych z folii plastikowej o odblaskowych właściwościach. Wyróżnić możemy także zapory drogowe U-20d w formie potrójnego prostokąta. Sklepy z artykułami infrastruktury drogowej proponują też zakup zapór nożycowych łatwych do rozłożenia, a następnie szybkiego złożenia.

Zapory drogowe stosuje się do zabezpieczenia ruchu drogowego samochodowego, ale i pieszego. Wykorzystuje się je do wyznaczania miejsc wszelkiego rodzaju robót w pasie ruchu drogowego. Przy ich pomocy można odgrodzić prace na chodnikach, ścieżkach rowerowych czy ciągach pieszo-rowerowych. Znajdują także zastosowanie poza jezdnią, na przykład podczas organizowanych eventów.

Zostaw swój głos

Podobne Tematy

Serwis bram garażowych – kluczowe aspekty

Redakcja Faktoteka.pl

Szczoteczka elektryczna czy soniczna , którą wybrać?

Redakcja Faktoteka.pl

Feng shui w domu

Redakcja Faktoteka.pl

Lalka dla rocznej dziewczynki

Redakcja Faktoteka.pl

Organizacja ślubu i wesela od czego zacząć?

Redakcja Faktoteka.pl

Remont, zrób to sam

Redakcja Faktoteka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Dodaj do kolekcji

    Brak kolekcji

    Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.