Transport ciężarowy wymaga odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza w przypadku konieczności pokonania długiej trasy. Nieprzewidziane sytuacje i awarie mogą bowiem przerwać ją w najmniej oczekiwanym momencie, rzutując tym samym na ciągłość łańcucha dostaw. O czym należy pamiętać, przygotowując się do podróży? Czego nie może zabraknąć w samochodzie ciężarowym? Sprawdź naszą listę, by nie dać się zaskoczyć na drodze.
Od czego zacząć przygotowania do trasy?
Przygotowując się do trasy, warto pamiętać o nieprzewidzianych sytuacjach, awariach i usterkach. Mogą one bowiem przydarzyć się każdemu kierowcy, niezależnie od posiadanego przez niego doświadczenia i umiejętności panowania nad pojazdem. To właśnie dlatego niezwykle istotny będzie wcześniejszy wybór mobilnego serwisu, działającego w rejonie, po którym będzie poruszać się pojazd.
W przypadku naszych zachodnich sąsiadów doskonale sprawdza się np. mobilny serwis dla Tir-ów w Niemczech, którego ofertę zobaczysz po przejściu na podaną stronę. Takie przygotowanie do nieprzewidzianych sytuacji, obejmujące chociażby zapisanie numerów kontaktowych, nie tylko usprawni proces poszukiwania pomocy drogowej, ale również uchroni kierowcę przed koniecznością podejmowania kluczowych decyzji pod wpływem emocji i upływającego szybko czasu.
Co składa się na obowiązkowe wyposażenie ciężarówki?
Podstawowe wyposażenie samochodu ciężarowego określone zostało w polskim prawie. Takie przedmioty pozwalają na identyfikację pojazdu, ale również dostarczają informacji o przewożonym towarze czy w końcu warunkują bezpieczeństwo na drodze. Na ich liście nie powinno więc zabraknąć:
- dokumentów danego samochodu, w tym przede wszystkim jego dowodu rejestracyjnego, dowodu opłacenia obowiązkowej składki OC czy w końcu ważnego przeglądu technicznego,
- trójkąta ostrzegawczego, dzięki któremu kierowca może ostrzec innych uczestników ruchu o zagrożeniu, związanym z nieprzewidzianym postojem na drodze,
- gaśnicy, pełniącej niezwykle istotną rolę w momencie wypadku lub poważniejszej awarii,
- linki holowniczej, umożliwiającej holowanie niesprawnego pojazdu,
- dokumentów, związanych z przewożonym towarem, do których należy karta kierowcy oraz karta i list przewozowy.
Nie należy zapominać również o dokumentach ADR, które musi zabrać ze sobą każdy kierowca, przewożący niebezpieczne towary.
O jakich narzędziach nie należy zapominać wyruszając w trasę?
Wyruszając w trasę, warto pamiętać również o zabraniu ze sobą podstawowych narzędzi. To właśnie dzięki nim można bowiem usunąć niewielką usterkę, której pojawienie się może znacząco utrudnić, a czasem nawet uniemożliwić dalszą jazdę, wpływając tym samym na opóźnienia, generujące sporo problemów, zwłaszcza w transporcie międzynarodowym. Tak więc każdy kierowca samochodu ciężarowego powinien posiadać przy sobie:
- zestaw śrubokrętów i wkrętaków,
- komplet kluczy płaskich i oczkowych,
- podnośnik hydrauliczny.
Wymienione narzędzia z pewnością nie zajmą dużo miejsca w pojeździe. Mogą one jednak uchronić kierowcę przed koniecznością korzystania z usług pomocy drogowej. Takie akcesoria warto umieścić w specjalnej skrzynce, unikając tym samym ich przypadkowego zgubienia.
Zobacz rówież:
- Zestawy naprawcze i części zamienne do samochodów
- Czy ciężarówki DAF to dobre rozwiązanie dla biznesu?
- Lato w aucie. Jakie dywaniki zapewnią komfort i styl?
Co jeszcze warto zabrać?
Checklista, związana z narzędziami, które przydają się w trakcie awarii na trasie, jest jednak znacznie dłuższa. W kabinie ciężarówki powinno bowiem znaleźć się również miejsce na:
- klucz planetarny, wykorzystywany na ogół do odkręcania zapieczonych nakrętek, niezbędny w trakcie wymiany kół,
- przewody rozruchowe, sprawdzające się w momencie rozładowania akumulatora np. na skutek spadku temperatury czy też nadmiernej eksploatacji urządzeń, wymagających energii elektrycznej,
- przewodu, służącego do pompowania kół, przydającego się zwłaszcza w długich trasach i eliminującego konieczność korzystania z usług serwisu.
Jak zadbać o bezpieczeństwo kierowcy?
Awarie ciężarówki stanowią często zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy pojazdu. Z tych właśnie względów powinien on również zadbać o akcesoria, dzięki którym stanie się widoczny dla innych uczestników ruchu, chroniąc się jednocześnie przed przypadkowym urazem. Tym razem na checkliście znalazły się:
- kamizelka odblaskowa, przydająca się nie tylko w trakcie naprawy usterki na drodze, ale również i w czasie rozładunku towaru czy w innych sytuacjach, wymagających opuszczenia kabiny,
- dobrze wyposażona apteczka, stanowiąca formę pierwszej pomocy w momencie zabezpieczania urazów, powstałych na skutek awarii, zwłaszcza gdy ich konsekwencją była kolizja lub wypadek.
Mówiąc o bezpieczeństwie kierowcy ciężarówki, nie można zapominać również o rękawicach ochronnych, sprawdzających się np. w momencie, gdy konieczna staje się wymiana kół w pojeździe.