17.9 C
Warszawa
12 czerwca, 2024
Poradniki

Oszczędzaj energię skuteczniej!

Oszczędzaj energię skuteczniej!

Oszczędzanie energii to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ochronę środowiska. Dzięki ochronie zasobów możemy cieszyć się znacznie czystszym otoczeniem, które bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Oszczędzanie energii ma również bardziej przyziemny wymiar: dzięki wprowadzeniu w życie kilku zmian, możliwe jest zaoszczędzenie w skali roku spore sumy pieniędzy. W jaki sposób oszczędzać energię? Oto kilka sprawdzonych metod!

Sprawdź stan izolacji cieplnej domu

Najważniejszym zagadnieniem w przypadku chęci oszczędzania energii w domu jest odpowiednia Izolacja termiczna – dom musi być dobrze ocieplony. Dobrej jakości izolacja w ścianach, podłodze i dachu pozwala zatrzymać ciepło zimą i chłód latem, co obniża zużycie energii na ogrzewanie i chłodzenie. Warto wykorzystać również energooszczędne okna i drzwi. Znacząco zmniejszają one „uciekanie: ciepła. Dobrym rozwiązaniem okaże się również termostat programowalny, który pozwala dostosować temperaturę w domu w zależności od potrzeb. Może on obniżyć temperaturę, gdy nikogo nie ma w domu, i podnosić ją, gdy przychodzą domownicy.

Stawiaj na LED-y i żarówki energooszczędne!

Zamień tradycyjne żarówki na LED-y lub świetlówki energooszczędne. Emitują one więcej światła przy mniejszym zużyciu energii. Tego typu żarówki są również znacznie trwalsze od klasycznych, szklanych żarówek starego typu. Dzięki żarówkom LED-owym w ciągu roku możliwe jest poczynienie oszczędności kilkudziesięciu złotych!

Zwracajmy uwagę na włączone urządzenia

Wiele mówi się o konieczności odłączania z gniazdek urządzeń, które nadal pobierają prąd w trybie czuwania. Warto też zwrócić uwagę na urządzenia, które w domu pobierają najwięcej energii: czajnik elektryczny, płyta indukcyjna. Gotujmy wyłącznie tyle wody, ile faktycznie jest nam potrzebne, zalewajmy kawę czy herbatę zaraz po zagotowaniu wody. Gotując potrawy pamiętajmy o zakrywaniu garnka pokrywką – w ten sposób również oszczędzamy energię!

Decydując się na kupno nowych urządzeń elektronicznych, zwracajmy uwagę na ich klasę energetyczną. Urządzenia o wysokich parametrach odznaczają się znacznie niższym poziomem poboru prądu, co nie pozostaje obojętne na rachunki za elektryczność. Ważne okaże się też serwisowanie użytkowanych urządzeń, by działały one sprawnie.

Sprawdź możliwości, jakie dają OZE

Oszczędzaj energię skuteczniej!

Odnawialne źródła energii to doskonała alternatywa dla klasycznych paliw kopalnych. Dzięki możliwości pozyskiwania energii słonecznej czy energii wiatru możliwe jest wygenerowanie energii niezbędnej do zaspokojenia potrzeb energetycznych całego domu. W Polsce moda na fotowoltaikę trwa – konstrukcje fotowoltaiczne są coraz częściej widoczne. Warto również powiedzieć, że z fotowoltaiki korzystają nie tylko osoby prywatne – coraz więcej miast czy przedsiębiorstw decyduje się na tworzenie własnych farm fotowoltaicznych.

Inną propozycją na wykorzystanie OZE są turbiny wiatrowe czy pompy ciepła. Turbiny pozwolą na generowanie elektryczności, pompa ciepła pozwoli na wychwycenie energii z powierza, wody lub gleby. Możliwości OZE są większe z roku na rok, a mieszkańcy naszego kraju mogą ubiegać się o wysokie dofinansowanie do stworzenia przydomowej instalacji fotowoltaicznej czy wiatrowej.

Wykorzystanie OZE pozwala na uniezależnienie się od klasycznych dostawców energii, ale też na uniezależnienie od zmian w cenach prądu. Instalacje OZE czerpią też energię z natury bez jej zanieczyszczania. Wykorzystanie instalacji fotowoltaicznych czy wiatrowych nie generuje żadnych problematycznych odpadów czy szkodliwych gazów.

Pamiętaj o drobnych nawykach

Kluczowe w oszczędzaniu energii są drobne nawyki. Wspominaliśmy wcześniej o gotowaniu wody w ilości odpowiadającej potrzebom. Warto też pamiętać o wyłączaniu światła w pomieszczeniach, gdzie aktualnie nie przebywamy. W zarządzaniu światłem z pewnością pomoże system smart home, który stanowi nowoczesną instalację z licznymi czujnikami i modułami. Dobrym nawykiem będzie też skręcanie kaloryferów, aby nie grzały pełną mocą, szczególnie podczas naszej nieobecności w domu. Te proste czynności znacząco wpłyną na wysokość naszych rachunków oraz na nasz komfort życia.

Przy współpracy z Rcontrol

Zostaw swój głos

Podobne Tematy

Co warto wziąć pod uwagę szukając idealnego ubezpieczenia?

Najlepsze Marki Podów: Przewodnik po Świecie Wapingu

Redakcja Faktoteka.pl

Zadania i Obowiązki Specjalisty SEO: Co Robi Osoba Zajmująca Się Optymalizacją?

Redakcja Faktoteka.pl

Tkaniny włoskie – dlaczego warto je kupić?

Redakcja Faktoteka.pl

Jak wybrać klinikę trychologii?

Redakcja Faktoteka.pl

Sezon na grzyby w Polsce

Redakcja Faktoteka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Dodaj do kolekcji

    Brak kolekcji

    Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.