Ocieplenie domu obniża koszty ogrzewania, jednocześnie poprawia komfort życia mieszkańców. Wspomniane przedsięwzięcie należy powierzyć ekipie, która ma dużą wiedzę i doświadczenie. W ten sposób unikniemy wpadek, które mogą nas sporo kosztować. Rzeczoznawca budowlany wskazuje, jakie błędy najczęściej popełniają wykonawcy!
Źle ocieplony budynek – kiedy zlecić ekspertyzę
Zastanawiasz się, jaka jest przyczyna odspajania się tynku? Skontaktuj się ze specjalistą! Rzeczoznawca budowlany wskazuje, że może to wynikać z błędów popełnionych przy wykonywaniu warstwy zbrojącej. Przede wszystkim fachowiec powinien dobrać wysokiej jakości materiały, a następnie równomiernie rozprowadzić klej na tylną stronę płyt styropianowych.
Niekiedy rzeczoznawca budowlany ustali, że nieodpowiednie przygotowanie podłoża przyczyniło się do poważnych problemów z izolacją. Specjalista sprawdzi, czy wykonawca nie ocieplił zawilgoconych lub zagrzybionych ścian. Aby poprawić przyczepność materiału, fachowiec powinien dokładnie oczyścić i zagruntować podłoże.
Najczęściej popełniane błędy przy ocieplaniu budynku – rzeczoznawca budowlany wskazuje
Nie można ocieplać budynku w upalne dni, w przeciwnym razie styropian będzie się kurczył, tym samym straci swoje właściwości. Z drugiej strony tego typu robót nie powinno wykonywać się, gdy temperatura spada poniżej – 10°C. W takiej sytuacji zaprawa może się nie związać, co zdecydowanie zmniejsza przyczepność styropianu.
Rzeczoznawca budowlany wymienia najczęstsze błędy podczas montażu termoizolacji:
- źle dobrany klej,
- nakładanie kleju tylko punktowo bądź na obwodzie płyty,
- niewłaściwe rozmieszczenie płyt styropianowych,
- niewypełnienie szczelin między płytami,
- brak stosowania osłon przeciwsłonecznych.
Jeśli podejrzewasz, że wykonawca popełnił błąd przy ocieplaniu domu, koniecznie wykonaj ekspertyzę budowlaną. W ten sposób rzeczoznawca budowlany wskazuje wszelkie usterki, a także zaproponuje sposób naprawy i przygotuje wstępny kosztorys. Ekspert przypomina, że elewację należy zabezpieczyć przed słońcem i wiatrem. W tym celu fachowiec powinien zamontować specjalną siatkę na rusztowaniu, dzięki temu materiał izolacyjny będzie wysychał równomiernie.
Oznaki źle wykonanej izolacji – rzeczoznawca budowlany wskazuje
Rzeczoznawca budowlany wskazuje, że ważna jest kolejność montażu warstw ocieplenia. Najpierw należy nałożyć klej, a później siatkę. Takie rozwiązanie zapewnia stabilność konstrukcji. Jeśli specjalista stwierdzi brak ciągłości izolacji, należy zamocować listwę startową. Stanowi ona podporę dla materiału izolacyjnego. Brak listwy może wpłynąć niekorzystnie na wygląd i wytrzymałość elewacji.
Zastanawiasz się, jak wyeliminować mostki termiczny? Możesz skorzystać z usług ekipy, która stosuje system mijankowy. To oznacza, że płyty mocuje się dłuższymi krawędziami. Fachowiec powinien zachować przesunięcie, wynoszące przynajmniej 15 cm. Ekspert przypomina o odpowiednim wzmocnieniu narożników budynku, ponieważ są one narażone na działanie wiatru. Doświadczona ekipa budowlana zwraca uwagę na nadproża podczas wykonywania ocieplania. W ten sposób chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Izolacja poddasza – o czym należy pamiętać
Komfort cieplny budynku zależy od prawidłowego wykonania izolacji termicznej ścian, fundamentów i poddasza. Jeśli występuje znaczna różnica temperatur na poddaszu i parterze, zleć wykonanie ekspertyzy. Rzeczoznawca budowlany wskazuje główną przyczynę „zimnego poddasza”. Ekspert przypomina, że nawet niewielka nieszczelność sprawia, że ocieplenie dachu traci swoje właściwości. Specjalista sprawdzi, czy wykonawca zastosował odpowiednią grubość warstwy termoizolacyjnej. Ekspert stwierdzi, czy fachowiec poprawnie ułożył wełnę mineralną. Oprócz tego rzeczoznawca budowlany wskazuje, że kuny, myszy i szczury mogą zniszczyć izolację cieplną.
Ekspert przypomina, że przez ściany i narożniki ucieka 25-30% ciepła, a przez dach – 25-30%. Niekiedy jednak powstają mostki termiczne, które znacznie zwiększają koszty ogrzewania. Dodatkowo przyczyniają się do zawilgocenia ścian, co tworzy sprzyjające warunki dla rozwoju pleśni i grzybów. W takiej sytuacji warto umówić się na badanie kamerą termowizyjną, dzięki czemu rzeczoznawca budowlany wskazuje miejsca, w których dochodzi do nadmiernej utraty ciepła.
GIPHY App Key not set. Please check settings